Valitse sivu

Pian Lempäälässäkin on ilmastolukupiiri

joulu 16, 2020

Faktat ovat tärkeitä ilmastonmuutoksesta puhuttaessa, mutta on hyvä tehdä tilaa myös ihmisten tunteille, joita ilmastokriisi nostaa pintaan. Yksin pohdiskelu saattaa kuitenkin vain lisätä ilmastoahdistusta, ja epätoivo vaikeuttaa aiheen käsittelyä. Mikä siis neuvoksi? Miten ilmastonmuutoksesta voisi keskustella turvallisessa ympäristössä omia tunteita ja ajatuksia jakaen? Vastaus kysymykseen on ilmastolukupiiri, valtakunnallinen hanke, jonka takana ovat Greenpeace ja monet muut toimijat, kuten Suomen kirjastoseura, Lukukeskus, Marttaliitto, Uudenmaan piirin MML sekä joukko julkisia kirjastoja. Tästä tarkempaa infoa: https://ilmastolukupiiri.fi/ukk/.

Lukupiirissä luetaan ilmastokriisiin liittyviä kirjoja, ja keskustellaan niistä yhdessä. Myös Lempäälän kirjasto on hankkeessa mukana, ja aloittaa ilmastolukupiirin alkuvuodesta 2021 Maria Hakalahden vetämänä. Lukupiiriin toivotetaan tervetulleeksi kaikki aiheesta kiinnostuneet ihmiset – erittäin matalalla kynnyksellä. Kaikenlaisia lempääläisiä toivotaan mukaan yhdenvertaisesti, jotta keskusteluistakin saadaan monipuolisia. Osallistujat saavat vaikuttaa alateemoihin ja luettaviin kirjoihin, jotka voivat olla tieto-, kauno- tai lyriikkakirjallisuutta. Lisätietoa saa Lempäälän kirjaston Facebookista tai Instagramista @lempikirjasto. Ainakin aluksi lukupiirissä kokoonnutaan etänä. Lukupiirissä pyritään löytämään toiveikas näkökulma aiheeseen, mikä sopii myös Ilmastosoturien arvoihin.